The Times Journal & Russell County News
Friday, Apr. 18, 2014 — RUSSELL SPRINGS & JAMESTOWN, KENTUCKY — russellcounty.net
Get online news updates FREE - Subscribe:  [?]
Google

Laker Swimmers place 2nd at GreenWave Invitational

In Nov. 20-26 Issue

Last Saturday the Laker swimmers traveled to Fort Knox to participate in their first meet of the season, the GreenWave Invitational, hosted by Meade County High School.  

The Lakers placed second out of 11 teams.  

Swimming is both a team and an individual sport. Swimmers are always racing the clock with the hope of beating their fastest time and others in the pool.  

Many Laker swimmers swam Personal Best times last weekend.   Team Scores and Individual results are listed below.  

The first time listed in the results, is seed time and the next, is finish time. The team is looking forward to the E-Town Fall Preview on Nov. 22.  

Team Scores
1. Meade County High School                       380      
2. Russell County High School                     344
3. Fort Knox High School                              221    
4. Nelson County High School                       163
5. North Hardin High School                          159      
6. John Hardin High School                           110
7. Central Hardin High School                         66      
8. Taylor County High School                          50
9. Elizabethtown High School                          22      
10. Campbellsville High School                        11
11. North Hardin Christian                                 6
Event 1 Mixed 200 Yard Medley Relay
2nd  Russell County High School A    2:04.23            2:04.17
Meghan Kelly               Chase Carnes             Alex Miller                   Sarah Foley
5th  Russell County High School B     2:08.37            x2:10.73
Dustin Ballenger         Deah Reese                 Zach Sales                   Rachel Haynes
12th Russell County High School C    2:43.22            x2:32.24
Channing Cooper        Lindsey Haynes          Andrea Roberts           Rebecca Haynes
Event 2 Girls 100 Yard IM
8th  Keli Stephens                                1:31.66              1:25.99
9th  Lauren Haynes                              1:37.44              1:27.34
10th  Lindsey Haynes                          1:36.56            x1:28.43
11th  Cheyenne Popplewell                 1:40.21            x1:29.22
Event 3 Boys 100 Yard IM
2nd  Alex Miller                                   1:06.99             1:02.86
6th  Dakota Meece                               1:20.94             1:14.78
Event 4 Girls 50 Yard Butterfly
3rd  Sarah Foley                                      31.73                 33.39
10th  Meghan Kelly                                 34.40                36.43
11th  Jordan Loy                                      38.82              x38.59
13th  Kenzie McGowan                           47.38              x40.23
16th  Miranda Stargel                            1:03.77             x54.90
Event 5 Boys 50 Yard Butterfly
1st  Chase Carnes                                       27.68              26.84
2nd  Zach Grider                                        28.04              27.85
8th  Montana Popplewell                           55.19            x42.81
Event 6 Girls 50 Yard Backstroke
7th  Channing Cooper                                 38.06             38.46
11th  Lauren Haynes                                   36.57           x40.33
21st  Kenzie McGowan                              47.75           x44.07
22nd  Sarah Flatt                                         45.15           x44.39
29th  Jessica Jones                                            NT          x46.24
34th  Lesley Roy                                              NT          x52.82
39th  Danielle Hachey                                      NT          x57.72
Event 7 Boys 50 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time
1st  Dustin Ballenger                                        32.17      31.76
2nd  Coy Comer                                                37.02      33.26
8th  Zach Sales                                                  35.58     x34.80
Event 8 Mixed 200 Yard Corkscrew Relay
2nd  Russell County High School A                   NT       1:15.00
Dakota Meece             Sarah Flatt       Meghan Kelly                 Chase Carnes 3 38.76
Event 9 Girls 50 Yard Breaststroke
9th  Deah Reese                                               42.72         43.36
11th  Cheyenne Popplewell                             44.40       x43.76
12th  Hunter Carnes                                         48.74       x43.96
13th  Ciara Kimes                                            46.04       x44.03
21st  Molly McQueary                                     58.96       x52.54
Event 10 Boys 50 Yard Breaststroke
3rd  Chase Carnes                                            34.38         33.63
Event 11 Girls 50 Yard Freestyle
4th  Sarah Foley                                               27.41         29.15
13th  Rebecca Haynes                                      33.22         30.94
15th  Keli Stephens                                          30.47       x31.50
17th  Andrea Roberts                                       33.67       x31.62
54th  Rylie Gaskin                                           37.15       x37.34
56th Sarah Flatt                                              35.44       x38.06
64th  Jessica Jones                                            43.81       x40.42
75th  Lesley Roy                                                  NT       x42.34
86th  Miranda Stargel                                      49.45       x52.11
89th  Danielle Hachey                                          NT       x57.40
Event 12 Boys 50 Yard Freestyle
1st Zach Grider                                                24.29         25.67
2nd  Dustin Ballenger                                       26.75         26.45
6th  Zach Sales                                                 27.28       x28.08
Event 13 Mixed 100 Yard Freestyle Relay
1st  Russell County High School A                 52.22       52.04
Zach Grider     Sarah Foley                
 Keli Stephens              Alex Miller
15th  Russell County High School B                  NT    x1:06.69
Sarah Flatt       Montana Popplewell   Molly McQueary         Coy Comer
20th Russell County High School C                   NT    x1:26.58
Lesley Roy      Danielle Hachey         Miranda Stargel         Jessica Jones
Event 14 Girls 100 Yard Freestyle
1st  Rachel Haynes                                          1:15.22     1:08.89
6th  Deah Reese                                               1:11.56     1:12.56
8th  Ciara Kimes                                              1:19.96    x1:13.62
9th  Jordan Loy                                                1:16.25    x1:14.56
10th  Andrea Roberts                                       1:18.17    x1:14.71
12th  Lindsey Haynes                                     1:22.33    x1:15.55
20th  Channing Cooper                                    1:19.17    x1:21.74
21st  Hunter Carnes                                         1:23.91    x1:22.86
22nd  Rylie Gaskin                                           1:23.31    x1:23.47
27th  Molly McQueary                                     1:37.13    x1:30.54
Event 15 Boys 100 Yard Freestyle
1st  Alex Miller                                                   49.50         51.60
5th  Dakota Meece                                           1:11.47      1:06.84
23rd  Montana Popplewell                               1:31.73     x1:29.27
Event 16 Mixed 200 Yard Freestyle Relay
3rd  Russell County High School A                 1:52.22       1:56.27
Dustin Ballenger         Deah Reese                Keli Stephens              Zach Grider
7th  Russell County High School B                 2:00.22     x2:03.71
Coy Comer                  Jordan Loy      Cheyenne Popplewell         Zach Sales
14th Russell County High School C                2:25.22     x2:24.63
Rylie Gaskin           Montana Popplewell   Kenzie McGowan       Dakota Meece
16th Russell County High School D                2:15.22     x2:12.40
Hunter Carnes             Ciara Kimes                Lauren Haynes
Content Management Powered by CuteNews
SUBSCRIBE to The Times Journal: CLICK HERE

SPONSORED LINKS


Publish Yourself PUBLISH YOURSELF
You can publish news about your group or organization directly to our site, using your computer.
CLICK HERE
Laker Band LAKER BAND
Visit the award-winning official web site for the Russell County Marching Band.
CLICK HERE
Lake Cumberland Web Cams LIVE WEB CAMS
Views of Lake Cumberland as it is right now, from a number of web cams.
CLICK HERE
Lake Cumberland LAKE CUMBERLAND
lakecumberland.com
Official site for Lake Cumberland with everything for the lake visitor and fisherman.
CLICK HERE
The Times Journal is a weekly newspaper issued on Thursdays. It was first published on October 13, 1949, by Andrew J. and Terry Norfleet.
-
P.O. Box 190
120 Wilson St.
Russell Springs KY 42642
Phone: 270-866-3191
Fax: 270-866-3198
Russell County News is a weekly newspaper issued on Saturdays, and is mailed free to every address in Russell County, Ky. It was first published on February 1, 1913.
-
404 Monument Square
Jamestown KY 42629
Phone: 270-343-5700
Publisher:
David Davenport
(publisher@tjrcn.com)
Managing Editor:
Greg Wells
(editor@tjrcn.com)
News & Sports Editor:
Derek Aaron
(sports@tjrcn.com)
Advertising Manager:
Stephanie Smith
(ads@tjrcn.com)
Business Manager:
Kim Haydon
(business@tjrcn.com)
Production Manager:
Renee Daffron
(people@tjrcn.com)
Jamestown Office:
Kim Graham
(rcnoffice@tjrcn.com)
PUBLIC MEETINGS
Members of the public may attend meetings. Boards or agencies may schedule other meetings at special times, but are required to notify the public.
FISCAL COURT: 2nd Monday of month, 6 p.m. in the Courthouse
RUSSELL SPRINGS CITY: 2nd Thursday of month, 6 p.m. in the City Hall Municipal Room
JAMESTOWN CITY: 3rd Thursday of month, 6 p.m. in basement meeting room at City Hall
SCHOOL BOARD: 3rd Monday of month, 6:30 p.m., Board of Education office in Jamestown
LIBRARY BOARD: 2nd Tuesday of month, 5 p.m. at Jamestown Library
AIRPORT BOARD: 1st Tuesday of month, 5 p.m. at Airport
TOURISM COMMISSION: 2nd Wednesday of month, 12:30 p.m. at Tourism Office
CHAMBER OF COMMERCE: 3rd Tuesday of month, noon at The Cove restaurant
LOCAL & AREA
NEWS SITES
The links below open new windows. We are not responsible for the content of the sites.
Laker Country WJRS
(Russell Springs)
lakercountry.com/
WKYM-1017 (Monticello)
wkym.com/
Adair Progress (Columbia)
adairprogress.com/
Casey County News (Liberty)
caseynews.net/
Clinton County News (Albany)
clintonnews.net/
Cumberland County News (Burkesville)
burkesville.com/ccn/
Wayne County Outlook (Monticello)
wcoutlook.com/
Somerset
Commonwealth-Journal
somerset-kentucky.com/
Danville
Advocate-Messenger
amnews.com/
Lexington Herald-Leader
kentucky.com/
Louisville Courier-Journal
courier-journal.com/
WKYT-TV, Lexington
wkyt.com/
WBKO-TV, Bowling Green
wbko.com/
USEFUL SITES
The links below open new windows. We are not responsible for the content of the sites.

RUSSELL CO. OFFICIALS
RUSSELL COUNTY SCHOOLS
RUSSELL CO. LIBRARY

LAKE CUMBERLAND
STATE RESORT PARK
TV LISTINGS:
Choose your service and provider
SOMERSET MOVIE SHOWTIMES

.